Mai multe vizualizări

Coldrex Hotrem Blackcurrant Plicuri 5g, Pulbere,10buc

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect deoarece el conține informații importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

- Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.

- Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1. Ce este Coldrex Hotrem Blackcurrant şi pentru ce se utilizează

2. Înainte să utilizaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant

3. Cum să utilizaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Coldrex Hotrem Blackcurrant

6. Informaţii suplimentare

1. CE ESTE COLDREX HOTREM BLACKCURRANT ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Hotrem Blackcurrant este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:

- paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră;

- clorhidratul de fenilefrină este un decongestiv care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor;

- vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.

Coldrex Hotrem Blackcurrant este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, indusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.

2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX HOTREM BLACKCURRANT

Nu utilizati COLDREX HOTREM BLACKCURRANT dacă:

- sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Hotrem Blackcurrant (vezi pct. 6);

- dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală;

- dacă aveţi hipertensiune arterială;

- dacă aveţi hipertiroidism;

- dacă suferiţi de o boală cardiacă;

- dacă aveţi diabet;

- dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază-IMAO, beta-blocante);

- dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);
Nu administraţi copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant

Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive precum şi cu alte produse care conţin paracetamol.

Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrină poate creşte tensiunea arterială. Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic.

Dacă simptomele de răceală persistă, adresaţi-vă medicului. Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu luaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant:

- împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;

- cu alte medicamente decongestive sau remedii pentru răceală;

- dacă sunteţi în tratament cu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;

- dacă luaţi warfarină (folosit împotriva coagulării sângelui);

- dacă luaţi metodopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi intestinului subţire şi au efecte antivomitive);

- dacă luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari).

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi, solicitaţi sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Hotrem Blackcurrant.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Substanţele active conţinute în Coldrex Hotrem Blackcurrant nu au proprietăţi sedative. Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce maşina sau de a manevra utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Hotrem Blackcurrant

Coldrex Hotrem Blackcurrant conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Coldrex Hotrem Blackcurrant conţine Amarant (E123), Galben amurg FCF (E110) şi Negru PN (E151). Acestea pot provoca reacţii alergice.

3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX HOTREM BLACKCURRANT

Doza normală pentru adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

Nu administraţi Coldrex Hotrem Blackcurrant copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani.

Coldrex Hotrem Blackcurrant se înghite ca o băutură caldă.

Goliţi conţinutul unui plic într-o cană, adăugaţi apă fierbinte şi amestecaţi bine.

Adăugaţi apă rece dacă este necesar.

Adăugaţi apă sau miere, după preferinţă.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Hotrem Blackcurrant

Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.

Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.

Dacă uitaţi să luaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant

Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi două doze odată pentru doza uitată

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex Hotrem Blackcurrant poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt rare şi pot include:

- erupţii cutanate şi alte alergii;

- creşterea tensiunii arteriale;

- cefalee;

- senzaţie de ameţeală;

- insomnie;

- palpitaţii;

- vărsături;

- diaree.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX HOTREM BLACKCURRANT

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Coldrex Hotrem Blackcurrant după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C in ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Coldrex Hotrem Blackcurrant

Substanţele active din Coldrex Hotrem Blackcurrant sunt paracetamol 750 mg, acid ascorbic 60 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt acid citric anhidru, zaharină sadică, citrat de sodiu, zahăr, aromă tutti-frutti, aromă de zmeură, aromă de coacăze negre, colorant hexacol coacăze negre 75811 care conţine Amarant (E 123), Galben amurg FCF (El10) şi Negru PN (E 151).
Cum arată Coldrex Hotrem Blackcurrant și conţinutul ambalajului
Pulbere de culoare purpurie deschis, cu miros şi gust de coacăze negre.
Ambalaje
Cutie cu 5 plicuri a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală.
Cutie cu 10 plicuri a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală.
P!icurile sunt polietilenlaminate, alcătuite din hârtie / polietilen / folie de aluminiu.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export LTD.

Brentford TW8 9GS, MareaBritanie
Producător:
SmithKline Beecham S.A.

Ctra de Ajalvir, Km 2,5, Alcala de Henares 28806, Madrid, Spania
Acest prospect a fost aprobat în:

August, 2007

Specificatii

Formă ambalare Cutie
Continut Pulbere
Cantitate 10buc
Cod produs 00000196

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Coldrex Hotrem Blackcurrant Plicuri 5g, Pulbere,10buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.