Mai multe vizualizări

Coldrex Hotrem Junior, Plicuri 3g, Pulbere, 10buc

Cod produs: 00000210

In stoc

15,86 lei

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect deoarece el conține informații importante pentru dumneavoastră. 

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Junior Hotrem cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate. Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi. Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 2-3 zile de utilizare. Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1. Ce este Coldrex Junior Hotrem şi pentru ce se utilizează

2. Înainte să administraţi Coldrex Junior Hotrem

3. Cum să administraţi Coldrex Junior Hotrem

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Coldrex Junior Hotrem

6. Informaţii suplimentare

1. CE ESTE COLDREX JUNIOR HOTREM ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Junior Hotrem este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe active:

- Paracetamolul: ameliorează durerea şi reduce tempe­ratura corporală în condiţii de febră.

- Clorhidratul de fenilefrină: un decongestiv simpato-mimetic care desfundă nasul şi sinusurile ajutându-vă să respiraţi mai uşor.

- Acidul ascorbic (vitamina C): este o substanţă uzuală inclusă în medicamentele recomandate pentru răceală şi gripă; ajută la înlocuirea pierderilor de vitamina C din răceală şi gripă.

Coldrex Junior Hotrem asigură copilului dumneavoastră ameliorarea rapidă şi eficientă a simptomelor din răceală şi gripă inclusiv febră, frison, nas înfundat, dureri de cap, furnicături în membre, dureri în gât, sinuzită şi dureri asociate.

2. ÎNAINTE SĂ ADMINISTRAȚI COLDREX JUNIOR HOTREM

Nu uitaţi:

Coldrex Junior Hotrem conţine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol. Coldrex Junior Hotrem conţine de asemenea un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea răcelii, gripei sau congestiei nazale.

Nu administraţi Coldrex Junior Hotrem dacă:

- Copilul dumneavoastră este alergic (are hipersensibilitate) la paracetamol, acid ascorbic (vitamina C), clorhidrat de fenilefrină sau orice alt ingredient menţionat în acest prospect.

- Copilul dumneavoastră suferă de oricare din problemele medicale menţionate în continuare:

- Afecţiune hepatică sau renală

- Tensiune arterială crescută

- Hipertiroidism

- Diabet

- Boală cardiacă

- Este în tratament cu antidepresive, medicamente cu­noscute sub numele de inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) sau medicamente beta-blocante.

Aveţi grijă deosebită când administraţi Coldrex Junior Hotrem:

Coldrex Junior Hotrem nu se administrează o perioadă lungă de timp.

Nu se depăşesc dozele recomandate.

Nu lăsaţi medicamentele la îndemâna sau vederea copiilor.

Folosirea altor medicamente:

Vă rugăm spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacis­tului dacă copilul dumneavoastră este sau a fost recent în tratament cu alte medicamente, inclusiv medicamente care se eliberează fără prescripţie medicală.

Nu utilizaţi Coldrex Junior Hotrem împreună cu alte medica­mente pentru răceală, gripă sau congestie nazală sau cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Informaţii importante despre unele substanţe din Coldrex Junior Hotrem

Acest medicament conţine zahăr.

Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat în privinţa intoleranţei la unele categorii de glucide a copilului dumneavoastră, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a-i administra copilului acest medicament.

3. CUM SĂ ADMINISTRAȚI COLDREX JUNIOR HOTREM

Coldrex Junior Hotrem se administrează oral, ca un remediu fierbinte (pentru a fi înghiţit).

Doza recomandată pentru copii cu vârsta între 6 şi 12 ani este:

Se administrează un plic la fiecare 4 ore. Nu se administrează mai mult de 6 plicuri în 24 de ore.

Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Mod de administrare

Goliţi conţinutul unui plic într-o cană. Umpleţi până la jumătate (aproximativ 125 ml) cu apă fierbinte. Amestecaţi bine. Adăugaţi apă rece cât este necesar şi zahăr sau miere, la nevoie.

Dacă simptomele persistă după 2-3 zile de utilizare, solicitaţi consult medical.

Dacă aţi dat copilului dumneavoastră mai mult Coldrex Junior Hotrem decât trebuie:

Contactaţi imediat medicul dumneavoastră şi spuneţi-i exact ce doză aţi administrat copilului. Medicul dumneavoastră vă va spune ce trebuie să faceţi.

Dacă aţi uitat să administraţi copilului dumneavoastră o doză:

NU îi administraţi o doză dublă pentru doza pe care aţi uitat să o administraţi.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

La fel ca toate medicamentele, Coldrex Junior Hotrem poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii adverse posibile:

- Erupţii pe piele sau alte alergii.

- Dureri gastrice sau disconfort abdominal.

- Creşterea tensiunii arteriale însoţită de dureri de cap, ameţeală, stare de rău, diaree, insomnie şi palpitaţii. Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm adresaţi-vă farmacistului sau medicului dumneavoastră.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX JUNIOR HOTREM

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Coldrex Junior Hotrem după data de expirare înscrisă pe cutie/plic. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra Coldrex Junior Hotrem la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere, întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex Junior HotRem

Un plic a 3 g pulbere pentru suspensie orală conţine 300 mg paracetamol, 20 mg acid ascorbic şi 5 mg dorhidrat de fenilefrină.

Celelalte componente sunt: zaharină sodică, cidamat de sodiu, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, zahăr, aromă de lămâie 610 399 E, curcumină (E100), dioxid de siliciu coloidal anhidru.

Cum arată Coldrex Junior Hotrem şi conţinutul ambalajului

Coldrex Junior Hotrem este o pudră de culoare galbenă cu aromă şi gust de lămâie. Fiecare plic conţine o singură doză, fiecare plic conţinând 3 g de pulbere.

Coldrex Junior Hotrem este disponibil în cutii cu 5 sau 10 plicuri a câte 3 g pulbere pentru suspensie orală. 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă:
GlaxoSmithKline S.R.L.,

Opera Center I, Str. Costache Negri nr. 1-5, sector 5

 București, România

Producătorul:
SmithKline Beecham SA, Carretera de Ajalvir, Km 2.500,

28806 Alcala de Henares, Madrid, Spania

Acest prospect a fost aprobat în:

Decembrie, 2006

 

 

Specificatii

Formă ambalare Cutie
Continut Pulbere
Cantitate 10buc
Cod produs 00000210

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Coldrex Hotrem Junior, Plicuri 3g, Pulbere, 10buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.