Mai multe vizualizări

Coldrex Hotrem Lemon Plicuri 5g, Pulbere, 5buc

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect deoarece el conține informații importante pentru dumneavoastră. 

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Hotrem Lemon cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate. Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi. Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 2-3 zile de utilizare. Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1. Ce este Coldrex Hotrem Lemon şi pentru ce se utilizează

2. Înainte să administraţi Coldrex Hotrem Lemon

3. Cum să administraţi Coldrex Hotrem Lemon

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Coldrex Hotrem Lemon

6. Informaţii suplimentare

1. CE ESTE COLDREX HOTREM LEMON Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Coldrex Hotrem Lemon este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:
- paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră;
- clorhidratul de fenilefrină este un decongestiv care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor;
- vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.
Coldrex Hotrem Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.
2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX HOTREM LEMON
Nu utilizaţi COLDREX HOTREM LEMON dacă:
- sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Hotrem Lemon (vezi pct. 6);
- dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală;
- dacă aveţi hipertensiune arterială;
- dacă aveţi hipertiroidism;
- dacă suferiţi de o boală cardiacă;
- dacă aveţi diabet;
- dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază-IMAO, beta-blocante);
- dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr).
Nu administraţi la copii cu vârsta sub 12 ani.
Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Hotrem Lemon
Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive precum şi cu alte produse care conţin paracetamol.
Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrină poate creşte tensiunea arterială. Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic.
Dacă simptomele de răceală persistă, adresaţi-vă medicului. Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu luaţi Coldrex Hotrem Lemon:
- împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;
- cu alte medicamente decongestive sau remedii pentru răceală;
- dacă sunteţi în tratament cu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;
- dacă luaţi warfarină (folosit împotriva coagulării sângelui);
- dacă luaţi metoclopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi intestinului subţire şi au efecte antivomitive);
- dacă luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari).
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi, solicitaţi sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Hotrem Lemon.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Substanţele active conţinute în Coldrex Hotrem Lemon nu au proprietăţi sedative. Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce maşina sau de a manevra utilaje. 
Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Hotrem Lemon
Coldrex Hotrem Lemon conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX HOTREM LEMON
Doza normală pentru adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Nu administraţi Coldrex Hotrem Lemon copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani.
Coldrex Hotrem Lemon se înghite ca o băutură caldă.
Goliţi conţinutul unui plic într-o cană, adăugaţi apă fierbinte şi amestecaţi bine.
Adăugaţi apă rece dacă este necesar.
Adăugaţi apă sau miere, după preferinţă.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Hotrem Lemon
Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.
Dacă uitaţi să luaţi Coldrex Hotrem Lemon
Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi două doze odată pentru doza uitată.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Goldrex Hotrem Lemon poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt rare şi pot include:
- erupţii cutanate şi alte alergii;
- creşterea tensiunii arteriale;
- cefalee;
- senzaţie de ameţeală;
- insomnie;
- palpitaţii;
- vărsături;
- diaree.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX HOTREM LEMON
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Coldrex Hotrem Lemon după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Coldrex Hotrem Lemon
Substanţele active din Coldrex Hotrem Lemon sunt paracetamol 750 mg, acid ascorbic 60 mg şi dorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, zahăr, tetrarome lemon 100% P05.51, aromă de lămâie 52293/TP05.51, galben de chinolină (E104)
Cum arată Coldrex Hotrem Lemon şi conţinutul ambalajului
Pulbere de culoare galben deschis, cu miros şi gust de lămâie.
Ambalaje
Cutie cu 5 plicuri a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală.
Cutie cu 10 plicuri a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
GlaxoSmithKline Export LTD.
Brentford TW8 9GS, Marea Britanie
Producător
SmithKline Beecham S.A.
Ctra de Ajalvir, Km 2,5, Alcala de Henares 28806, Madrid, Spania
Acest prospect a fost aprobat în
August, 2007
 

Specificatii

Formă ambalare Cutie
Continut Pulbere
Cantitate 5buc
Cod produs 00000212

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Coldrex Hotrem Lemon Plicuri 5g, Pulbere, 5buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.