Cumpara produse Eau Thermale Avene de minimum 45 lei in perioada 3 septembrie – 31 octombrie si poti castiga unul din premiile Eau Thermale Avene pe http://myavene.eau-thermale-avene.ro/ 

Mai multe vizualizări

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Fervex Adulti Pulbere, Plicuri, 8buc

Citiţi cu atenţie întregul prospect deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră
Acest medicament se poate elibera şi fără prescripţie medicală pentru ca dvs. să vă trataţi o afecţiune uşoară fără ajutorul medicului. Totuşi, pentru a obţine cele mai bune rezultate trebuie să utilizaţi medicamentul Fervex “pentru adulţi” cu atenţie.
Dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă simptomele nu dispar sau se înrăutăţesc după 5 zile, este necesar consult medical.

În acest prospect găsiţi:

1.Ce este Fervex “pentru adulţi” şi pentru ce se utilizează?
2.Înainte de a utiliza Fervex “pentru adulţi”
3.Cum se utilizează Fervex “pentru adulţi”
4.Posibile efecte nedorite cu Fervex “pentru adulţi”
5.Cum se păstrează Fervex “pentru adulţi”?

1. CE ESTE Fervex “pentru adulţi” ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ?

Compoziţie

1 plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25 mg şi excipienţi: zahăr, acid citric anhidru, gumă arabică, zaharină sodică, aromă Antilles 87,5748 (ulei de lămåie, ulei de scorţişoară, extract de concentrat de rom, extract de vanilie, balsam de Peru, rezina benzoe, maltodextrina, guma arabică, glucoză, dioxid de siliciu (E551), butilhidroxianisol (E320), butilhidroxitoluen (E321)).

Grupa farmacoterapeutică: analgezice antipiretice; anilide; combinaţii.._Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

2. ÎNAINTE DE A UTILIZA Fervex “pentru adulţi”

Nu utilizaţi Fervex “pentru adulţi”:

Dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componenţii produsului
Dacă aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază
Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari)
Dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară
Dacă suferiţi de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis
Dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară
Dacă sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selective
Dacă suferiţi de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat)

Dacă aveţi vårsta sub 15 ani

Acordaţi atenţie utilizării produsului Fervex “pentru adulţi”
Nu depăşiti dozele indicate şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întamplat accidental.
Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
Nu combinaţi Fervex “pentru adulţi” cu alte medicamente (de exemplu, barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi precis medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.
Nu folosiţi Fervex “pentru adulţi” dacă suferiţi de boli renale, fără să aveţi avizul medicului.
Nu lăsaţi Fervex “pentru adulţi” la îndemåna copiilor.
Datorită conţinutului în zahăr, trebuie avută o grijă deosebită cu acest medicament în caz de diabet, intoleranţă la fructoză, glucoză sau malabsorbţia galactozei, deficienţă de zaharază-izomaltază (o boală genetică rară).
Este necesară prudenţă în cazul administrării la vårstnici.
Vă rugăm să întrebaţi medicul dumneavoastră dacă sunteţi sau aţi fost în una din aceste situaţii.
Utilizarea Fervex “pentru adulţi” cu alimente sau băuturi:
Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu Fervex “pentru adulţi”.

Sarcina

Întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament.
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi însărcinată sau intenţionaţi să rămåneţi însărcinată.
Datorită absenţei studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioda de alăptare.

Alăptarea

Întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, sedare, stare confuzională, ameţeală, tulburări de acomodare a vederii etc.), produsul poate influenţa capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.
Informaţii importante privind excipienţii din Fervex “pentru adulţi”
Acest medicament conţine 11,5 g de zahăr pe plic, cantitate ce trebuie luată în calcul la consumul zilnic.
Utilizarea altor medicamente cu Fervex “pentru adulţi”
Informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi sau aţi luat recent orice alt medicament, chiar şi din cele eliberate fără prescripţie medicală.

3. CUM SE UTILIZEAZĂ Fervex “pentru adulţi” ?

Adulţi (cu vårsta peste 15 ani): 1 plic Fervex “pentru adulţi” de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.
Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (clearanceul creatininei <10 ml/min), intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.
Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de tratament. Medicul dumneavoastră vă va informa cåt va dura tratamentul cu Fervex “pentru adulţi”.
Dacă aveţi impresia că efectul lui Fervex “pentru adulţi” este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru adulţi” decåt ar trebui:
Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru adulţi” decåt trebuie, anunţaţi imediat medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă aţi uitat să utilizaţi Fervex “pentru adulţi”
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza pe care aţi uitat să o luaţi.
Luaţi doza următoare cånd vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.

4. POSIBILE EFECTE NEDORITE CU Fervex “pentru adulţi”

Ca toate medicamentele, Fervex “pentru adulţi” poate provoca efecte nedorite:
Sedare, somnolenţă, uscăciunea gurii, tulburări urinare, tulburări de acomodare a vederii la distanţă), stare confuzională, agitaţie la pacienţii vårstnici, tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în picioare”, ameţeală, scăderea memoriei şi capacităţii de concentrare.
Rare cazuri de trombocitopenie (scăderea sub nivel normal al unor elemente sanguine-plachete, care au rol în procesul de coagulare a sångelui manifestată prin sångerări neobişnuite şi apariţia de hematoame), anemie hemolitică (scăderea sub nivel normal al unor elemente sanguine- hematii, manifestată prin stare de oboseală şi slăbiciune neobişnuite), agranulocitoză (manifestată prin febră cu sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la nivelul faringelui);
În cazuri mai rare, måncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, urticarie, cånd trebuie oprit tratamentul şi anunţat medicul.
Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul despre orice alte efecte nedorite care au aparut in cursul tratamentului, si nu au fost mentionate in acest prospect.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ Fervex “pentru adulţi”?
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemåna copiilor.

Data ultimei verificări a prospectului
Octombrie, 2004

Ambalaj
Cutie cu 6 plicuri a cåte 13,1 g granule pentru soluţie orală.
Cutie cu 8 plicuri a cåte 13,1 g granule pentru soluţie

Deţinator al autorizaţiei de punere pe piaţă
UPSA CONSEIL
3, rue JOSEPH MONIER-BP 325
92506 RUEL MALMAISON CEDEX, Franţa

Producător
Bristol-Myers Squibb
304, av du Dr. Jean Bru
47000 Agen, Franţa

Specificatii

CodCAS W44146001
Cod produs 00002794
Formă ambalare Cutie
Continut Plicuri
Cantitate 8buc

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Fervex Adulti Pulbere, Plicuri, 8buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.