Mai multe vizualizări

Panadol Extra 500mg Comprimate Filmate, Comprimate, 12buc

Cod produs: 00000298

In stoc

6,61 lei

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Vă rugăm să citiți cu atenție acest prospect înainte de a utiliza  Panadol Extra. Dacă aveți întrebări, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Ce conține ambalajul ?

Un comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 65 mg şi excipienţi: Nucleu: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, polividonă, sorbat de potasiu, talc, acid stearic, croscarmeloză sodică; film: hipromeloză, triacetat de glicerol.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a câte 6 comprimate filmate.

Grupa farmacoterapeutică:

Analgezice, antipiretice, paracetamol în combinaţii

Cum acționează Panadol Extra ?

Panadol Extra conţine o combinaţie a două substanţe active: paracetamol - analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra) şi cafeină pentru calmarea totală a durerilor.

Pentru ce este indicat Panadol Extra ?

Panadol Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate ușoară-moderată. Panadol Extra calmează rapid și eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinți, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracții dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare - inclusiv cele din osteoartrită și boli reumatice, durerile în gât, durerea postvaccinală.

Înlătură de asemenea, disconfortul din răceală și gripă ți scade febra.

Verificați înainte de a utiliza acest medicament

IMPORTANT:

- Nu utilizaţi Panadol Extra concomitent cu alte produse care conţin paracetamol

Panadol Extra nu se administrează:  

Dacă sunteţi alergic la paracetamol, la cafeină sau la oricare dintre excipienţii menţionaţi mai sus.

Dacă aveţi insuficienţă hepatocelulară.

Înainte de a utiliza Panadol Extra, adresați-vă medicului dacă:

•  aveţi afecţiuni grave renale sau hepatice.

•  utilizaţi metoclopramid, domperidonă (folosite în tratamentul stărilor de greaţă şi vărsăturilor) sau colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei).

•  utilizaţi anticoagulante şi aveţi nevoie zilnic de un analgezic pentru o perioadă lungă de timp; puteţi lua ocazional paracetamol.

•  sunteţi însărcinată sau alăptaţi.       

La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării prelungite în doze mari de paracetamol.

Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.

Tratamentul prelungit cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.

Dozele ocazionale nu au efect semnificativ.

Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Cum se administrează Panadol Extra?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani

Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Panadol Extra la fiecare 4 ore. Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore. Doza zilnică maximă pentru adulţi este 4 g paracetamol (8 comprimate filmate).

Produsul nu este recomandat copiilor mai mici de 12 ani.

Panadol Extra nu se va administra mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

Datorită prezenţei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenţă la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (de exemplu, hipertensiune arterială, aritmii). De asemenea, produsul nu se administrează seara (risc de apariţie a insomniei).

Utilizarea în exces a cafelei sau a ceaiului concomitent cu tratamentul cu Panadol Extra poate determina stare de nervozitate și iritabilitate.

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Panadol Extra este potrivit pentru dumneavoastră ?

Majoritatea pacienţilor care utilizează Panadol Extra nu au reacţii adverse. Totuşi, ocazional, pot să apară reacţii alergice, ca de exemplu erupţii cutanate. Consumul excesiv de ceai sau de cafea în timpul administrării Panadol Extra poate produce iritabilitate sau agitaţie. Adresaţi-vă medicului la apariţia oricărui efect neobişnuit.

Ce trebuie să știți în cazul în care ați luat prea mult Panadol Extra ?

Dacă depăşiţi doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Supradozajul paracetamolului poate produce insuficienţă hepatică.

Cum se păstrează Panadol Extra ?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Producător

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Co. Waterford,

Irlanda

Deținătorul autorizației de punere pe piață

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export LTD.

Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

 

 

 

 

Specificatii

Formă ambalare Cutie
Continut Comprimate
Cantitate 12buc
Cod produs 00000298

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Panadol Extra 500mg Comprimate Filmate, Comprimate, 12buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.