Mai multe vizualizări

Solpadeine Comprimate Efervescente, Comprimate Efervescente, 12buc

Cod produs: 00000311

In stoc

15,43 lei

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Vă rugăm să citiți cu atenție acest prospect.

Compoziţie

Un comprimat efervescent conţine paracetamol 500mg, fosfat de codeină hemihidrat 8mg, cafeină anhidră 30mg şi excipienţi: bicarbonat de sodiu, sorbitol pulbere, zaharină sodică, laurilsulfat de sodiu, acid citric anhidru, carbonat de sodiu anhidru, povidonă, dimeticonă, apă purificată.

Grupa farmacoterapeutică

Analgezice, antipiretice, anilide (inclusiv combinaţii).

Indicaţii terapeutice

Solpadeine comprimate efervescente este recomandat pentru calmarea durerilor reumatice, a durerilor din sciatică şi lumbago. De asemenea, este recomandat pentru calmarea cefaleei, migrenelor, durerilor menstruale, durerilor determinate de luxaţii, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gåt, simptomelor din răceală şi gripă şi pentru reducerea febrei.

Contraindicaţii

Nu folosiţi acest medicament împreună cu alte produse ce conţin paracetamol. Nu folosiţi acest medicament dacă suferiţi de astm bronşic sau după crizele astmatice ori în caz de hipersensibilitate la paracetamol, codeină, cafeină sau la oricare dintre excipienţii produsului. Produsul este contraindicat în caz de insuficienţă hepatocelulară, insuficienţă respiratorie.

Precauţii

înainte de a utiliza Solpadeine comprimate efervescente, adresaţi-vă medicului:

•    dacă suferiţi de afecţiuni renale sau hepatice severe,

•    dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi,

•    dacă sunteţi în tratament pentru depresie sau probleme respiratorii,

•    dacă urmaţi un tratament recomandat de medic pentru greaţă, vărsături, hipercolesterolemie.

Conţine 427 mg sodiu. Nu utilizaţi acest medicament dacă urmaţi o dietă hiposodată.

Interacţiuni

Colestiramina întårzie absorbţia paracetamolului, metoclopramida şi domperidonul (folosite pentru tratamentul vărsăturilor şi a senzaţiei de greaţă) o grăbesc. Utilizarea zilnică, pentru perioade prelungite de timp, a paracetamolului de către pacienţii aflaţi în tratament cu anticoagulante (warfarină, alte cumarinice) măreşte efectul acestora şi creşte riscul de sångerare; dozele ocazionale de paracetamol nu au efect semnificativ.

Codeina se administrează cu atenţie la pacienţii în tratament cu inhibitori de monoaminooxidază. Efectul substanţelor cu acţiune deprimantă asupra sistemului nervos central (inclusiv alcoolul etilic) poate fi crescut de codeină; este improbabil ca aceste interacţiuni să fie semnificative la dozele recomandate.

Atenţionări speciale

Sarcină şi alăptare

Studiile epidemiologice efectuate la gravidă nu au evidenţiat efecte toxice ale paracetamolului şi cafeinei utilizate în dozele recomandate. Pacientele vor urma sfatul medicului. Datele publicate pånă în prezent nu contraindică alăptarea.

Din cauza prezenţei codeinei, nu se recomandă utilizarea în timpul sarcinii şi alăptării.

Copii

Nu se administrează copiilor sub 12 ani.

Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Deşi nu este probabil să determine afectarea capacităţii de a conduce vehicule şi de a manevra utilaje, la unele persoane este posibil să apară somnolenţă în timpul tratamentului.

Doze şi mod de administrare

Comprimatele efervescente se vor dizolva în apă înainte de administrare.

Adulţi şi copii peste 12 ani:

2 comprimate efervescente Solpadeine comprimate efervescente de 4 ori pe zi dacă este necesar. Nu se administrează mai des de 4 ore interval şi nu se depăşesc 4 doze (8 comprimate efervescente) în 24 de ore.

Nu se administrează copiilor mai mici de 12 ani.

Dacă simptomele persistă, adresaţi-vă medicului.

Nu depăşiţi dozele recomandate. Dacă aţi depăşit doza recomandată, solicitaţi sfatul medicului chiar dacă nu vă simţiţi rău.

Reacţii adverse

Reacţiile adverse ale paracetamolului sunt rare. Pot apărea reacţii alergice (erupţii cutanate). Codeina poate produce constipaţie, greaţă, ameţeli sau somnolenţă, dar aceste reacţii adverse apar foarte rar în cazul utilizării produsului în dozele recomandate.

Consumul excesiv de cafea sau ceai în timpul tratamentului cu Solpadeine comprimate efervescente poate produce iritabilitate şi hipertensiune arterială. Adresaţi-vă medicului dacă apar efecte neobişnuite.

Supradozaj

Nu depăşiţi dozele recomandate. În cazul depăşirii accidentale a dozelor recomandate, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă nu vă simţiţi rău.

Păstrare

A se păstra la temperaturi între 15 şi 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemåna copiilor. A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Ambalaj

Cutie cu 2 folii laminate a cåte 2 comprimate efervescente

Cutie cu 4 folii laminate a cåte 2 comprimate efervescente

Cutie cu 6 folii laminate a cåte 2 comprimate efervescente

Cutie cu 12 folii laminate a cåte 2 comprimate efervescente

Cutie cu 30 folii laminate a cåte 2 comprimate efervescente

Producător

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd.

Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irlanda

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export LTD.

Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Data ultimei verificări a prospectului:

Martie, 2003 

Specificatii

Formă ambalare Cutie
Continut Comprimate Efervescente
Cantitate 12buc
Cod produs 00000311

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Solpadeine Comprimate Efervescente, Comprimate Efervescente, 12buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.