Mai multe vizualizări

Theraflu Extra Raceala si Gripa Pulbere cu Aroma de Lamaie, Plicuri, 10buc

Cod produs: 00001636

In stoc

18,74 lei

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă cu atenjie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
• Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
• Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.
• Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţiona tă în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Themflu Extra
Răceală şi Gripă
Pulbere pentru soluţie orală
Paracetamol/Maleat de feniramină/Clorhi drat de fenilefrină
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Tlieraflu Extra Răceală şi Gripă şi pentru ce se utilizează
2. înainte să utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă
3. Cum să utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Theraflu Extra Răceată şi Gripă
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ Şl GRIPĂ Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Tlieraflu Extra Răceală şi Gripă conţine o combinaţie de: caîmant al febrei şi durerii (paracetamol); un antihistaminic care ajută la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramină) şi un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea infiamaţiei mucoaselor. Substanţele active din Theraflu Extra RăceaJă şi Gripă acţionează împreună pentru reducerea temporară a simptomelor asociate răcelii şi gripei, inclusiv:
• febră şi frisoane
• dureri musculare şi articulare
• dureri de cap
• congestie nazală
• strănut şi curgerea nasului
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZATI THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ Şl GRIPĂ
Nu utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă dacă:
• sunteţi alergic la oricare dintre componentele sale;
• aţi luat, pe baza de prescripţie, un inhibitor de mono-aminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburărilor psihice şi emoţionale sau a bolii Parkinson. Dacă nu sunteţi sigur că medicamentul care vă este prescris conţine un IMAO, întrebaţi medicul);
• utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol
• suferiţi de o boală de plămâni (inclusiv astm bronşic)
• suferiţi de hipertiroidism
• aveţi sub 12 ani
• prezentati deficit de glucozo-6-fosfat deîiidrogenază (G-6-PD)
• sunteţi însărcinată sau alăptaţi
• suferiţi de boli de inimă, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe
• suferiţi de ulcer peptic stenozant
• prezentaţi o îngustare piloroduodenală
• aveţi hipertensiune arteriaîă severă
• aveţi diabet zaharat
• suferiţi de glaucom (tensiune intraoculară crescută) cu unghi închis
• suferiţi de adenom de prostată
• suferiţi de epilepsie
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă
• dacă suferiţi de boli hepatice, renale sau ale tiroidei;
• dacă aveţi vârsta peste 70 ani şi aveţi tulburări car¬diovasculare.
Alte aspecte de avut în vedere la utilizarea Theraflu Extra Răceală şi Gripă:
• Nu utilizaţi cantităţi mai mari sau pentru perioade mai lungi decât cele recomandate.
- Theraflu Extra Răceală şi Gripă conţine paracetamol, care poate provoca leziuni ale ficatului şi afectarea rinichiului la doze mai mari decât cele recomandate, sau la utilizarea prelungită.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Utilizarea Tlieraflu Extra Răceală şi Gripă cu alimente şi băuturi
Consumul băuturilor alcoolice trebuie evitat în timpul tratamentului cu Theraflu Extra Răceală şi Gripă, deoarece paracetamolul poate cauza leziuni ale ficatului, când este utilizat împreună cu alcoolul.
Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări, înainte de a lua orice medicament. Theraflu Extra Răceală şi Gripă nu trebuie utilizat dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Theraflu Extra Răceală şi Gripă poate determina somnolenţă. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje în timp ce utilizaţi acest medicament.
Informaţii importante privind unele componente ale Theraflu Extra Răceală şi Gripă Datorită colorantului Sunset yellow FCF (E110) pot apare reacţii alergice.
Deoarece conţine zahăr, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.
3. CUM SĂ UTILIZATI THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ Şl GRlPĂ
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: se dizolvă conţinutul unui plic în aproximativ 200 ml de apă fierbinte. Se obţine o băutură cu aromă de lămâie, care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic, o dată. Doza poate fi repetată la intervale de 4 - 6 ore, după necesităţi, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore.
Nu depăşiţi doza recomandată şi nu administraţi medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv, încetaţi tratamentul şi adresaţi-vă medicului dacă:
• simptomele nu se ameliorează după 3 zile sau se manifestă cu febră;
• tuşea persistă mai mult de 5 zile, recidivează sau se manifestă cu febră, erupţii pe piele sau dureri de cap persistente;
• durerea de gât persistă mai mult de 2 zile şi se manifestă cu febră, dureri de cap. erupţii pe piele, greaţă sau vărsături.
Acestea pot fi semne ale unei stări grave.
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Theraflu Extra Răceală şi Gripă
în caz de supradozaj, contactaţi imediat medicul, farmacistul sau un centru de toxicologie, chiar dacă nu prezentaţi nici un fel de simptome.
Dacă uitaţi sa utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă
Acest medicament se administrează la intervale de 4 - 6 ore, atât timp cât persistă simptomele, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore şi nu mai mult de 5 zile consecutiv. Dacă uitaţi să luaţi o doză. luaţi-o cât mai repede după ce vă amintiţi, apoi continuaţi tratamentul după 4 ore, dacă este necesar.
Pentru informaţii suplimentare privind modul de admini¬strare şi pentru stabilirea duratei tratamentului se reco¬mandă ca pacientul să se adreseze medicului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Theraflu Extra Răceală şi Gripă poate determina reacţii adverse, deşi nu apar la toate persoanele.
Cele mai frecvente reacţii adverse sunt reacţii alergice cutanate uşoare, somnolenţă, greaţă, ameţeală, uscăciunea gurii sau a gâtului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea şi nervozitatea, tahicardia (accelerarea bătăilor inimii) şi palpitaţiile.
De asemenea, se pot manifesta tulburări gastrointestinale, care includ constipaţia, diareea sau balonarea, precum şi, ocazional, stare de agitaţie şi tulburări de somn. Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă ne menţionată în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ Şl GRIPĂ
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor. Nu utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP:. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Theraflu Extra Răceală şi Gripă
• Substanţele active sunt: paracetamol 650 mg, maleat de feniramină 20 mg şi clortiidrat de fenilefrină 10 mg.
• Celelalte componente sunt: zahăr, acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E104), Sunset yellow FCF (E110), maltodextrină M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aromă de lămâie sortul  Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91, aromă de lămâie sortul., Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.
Cum arată Theraflu Extra Răceală şi Gripă şi conţinutul ambalajului
TherafJu Extra Răceală şi Gripă se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă, care curg uşor şi sunt lipsite de aglomerări. Cutie cu 6 plicuri unîdoză din hârtie Kraft albită/PET/PEJD/AL/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală.
Cutie cu 10 plicuri unidoză din hârtie Kraft albită/PET/PEJD/AL/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă: Novartis Consumer Health GmbH, Zielstattstrasse 40, 81379 München, Germania
Producătorul: Famar France, 1, Avenue du Champ de Mars, F-45072, Orleans Cedex 02, Franţa
Acest prospect a fost aprobat în: Iulie/2007 NOVARTIS

Specificatii

Formă ambalare Cutie
Continut Plicuri
Cantitate 10buc
Cod produs 00001636

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Theraflu Extra Raceala si Gripa Pulbere cu Aroma de Lamaie, Plicuri, 10buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.