Cumpara produse Eau Thermale Avene de minimum 45 lei in perioada 3 septembrie – 31 octombrie si poti castiga unul din premiile Eau Thermale Avene pe http://myavene.eau-thermale-avene.ro/ 

Mai multe vizualizări

Nurofen Raceala & Gripa Comprimate 200mg, Comprimate, 12buc

In stoc

15,40 lei

TRANSPORT GRATUIT

pentru toate comenzile peste 250 lei

CONSILIERE PROFESIONALA

suport telefonic

SIGURANTA RETURULUI

banii inapoi garantat

Descriere

Compoziție:
Substanțele active sunt ibuprofen 200 mg și clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg. Celelalte componente sunt celuloză microcristalina, croscarmeloza sodică, polividona, fosfat de calciu tribazic, stearat de magneziu, hipromeloza, talc, Opaspray yellow M-1F-6168 solid (alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza, dioxid de titan E 171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110) sau Mastercote Yellow FA 0156 solid (alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza, dioxid de titan E171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110), BlackOpacode S-1-8152 HV solid (Shellac, oxid de fer negru (E 172), lecitina din soia, antispumant DC 1510) sau Black Printing Ink (Shellac, oxid de fer negru (E172), propilenglicol).
Indicații
Nurofen Raceală și Gripă conține două substante active: ibuprofen - un antiinflamator nesteroidian si pseudoefedrina - un decongestionant nazal care actioneaza impreuna pentru ameliorarea simptomelor racelii. Nurofen Raceala si Gripa amelioreaza durerea, reduce inflamatia, scade febra si decongestioneaza sinusurile si caile respiratorii superioare.
Nurofen Raceală și Gripă este folosit pentru tratamentul simptomatic al răcelii și gripei (incluzând durere, cefalee, febra, dureri de gat, obstrucție nazală și sinusală) asociate cu congestie nazală.
Contraindicații
Nu luati Nurofen Raceala si Gripa daca:
- sunteti alergic la vreunul dintre componentii mentionati mai sus, la acidul acetilsalicilic sau medicamente asemanatoare
- daca ati avut sau aveti ulcer (sau o alta afectiune a stomacului)
- daca ati suferit o inrautatire a astmului bronsic sau ati avut rinita sau urticarie asociate administrarii acidul acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene
- daca suferiti de: insuficienta hepato-celulara severa, insuficienta renala severa, lupus eritematos sistemic, glaucom cu unghi inchis, afectiuni uretro-prostatice cu risc de retentie urinara, hipertensiune arteriala severa, boala coronariana severa
- daca faceti tratament concomitent cu iproniazida (inhibitor de monoaminooxidaza non-selectiv) sau daca ati luat inhibitori de monoaminooxidaza in ultimele 14 zile
- daca sunteti gravida in ultimele trei luni de sarcina
- daca suferiti de insuficienta cardiaca severa.
Reactii adverse
Ca toate medicamentele, Nurofen Raceala si Gripa poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Reacțiile adverse sunt rare și pot include: durei sau disconfort gastric, greata, indigestie, scaun negru sau constipatie, ulcer gastric, transpirații, amețeli, înrăutățirea astmului bronsic, respirație suieritoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, dificultate la mictiune si eruptii cutanate, tulburari de vedere, tulburari hepatice sau renale, dureri de cap, amețeli și tulburări ale auzului, durere în piept, palpitații, neliniște și insomnie. Mai putin frecvent produsul poate determina slabiciune musculara, tremor, anxietate, halucinatii si trombocitopenie.
Medicamente precum Nurofen Raceala si Gripa se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord (\"infarct miocardic\") sau a accidentului vascular cerebral.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Mod de administrare
Luați întotdeauna Nurofen Raceala si Gripa exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti si copii peste 15 ani: doza recomandata este de 2 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa, apoi, daca este necesar, continuati cu 1 sau 2 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa la fiecare 4-6 ore. Nu depasiti doza de 6 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa in 24 de ore. Nu se recomanda administrarea produsului la copii sub 15 ani.
Varstnici: nu se recomanda un dozaj special pentru pacientii vârstnici, cu excepția cazurilor cu insuficiență renală și hepatică, când doza trebuie ajustată individual. Dacă simptomele persistă sau se agravează, cereți sfatul medicului dumneavoastră.
Precauții:
Aveți grijă deosebită când utilizați Nurofen Răceala și Gripă în situația în care:
- aveți sau ati avut astm
- aveți afectiuni renale, cardiace sau hepatice
- utilizați orice tratament curent, in special cu alte analgezice sau produse continand acid acetilsalicilic, ibuprofen sau alte AINS, medicamente antihipertensive (de exemplu diuretice), anticoagulante, antidepresive triciclice, metotrexat sau litiu, decongestionante, antihipertensive, medicare cardiaca, inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) administrati in ultimele 14 zile
- aveți tulburari ale tiroidei
- aveți hipertensiune arteriala sau boli cardiace
- sunteți însărcinată sau alăptați
- sunteți programat pentru o intervenție chirurgicală
Vârstnicii prezintă risc crescut de reacții adverse.
Nu se recomandă administrarea produsului la copii sub 15 ani.
Este necesară atenție la sportivi deoarece contine un principiu activ ce poate da reactii pozitive la controlul antidoping.
Medicamente precum Nurofen Raceală și Gripă se pot asocia cu un risc ușor crescut de apariție a atacului de cord (\"infarct miocardic\"). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depășiti doza și durata de 3 zile recomandate pentru tratament.
Daca aveti probleme cardiace, accident vascular cerebral in antecedente sau considerati ca ati putea fi in situatie de risc din cauza acestor afectiuni (de exemplu, daca aveti hipertensiune arteriala, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteti fumator) trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul.

Sarcina și alăptarea:
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Forma de prezentare:
Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.

Producător:
Reckitt Benckiser Healthcare International Limited - Marea Britanie

 

Specificatii

CodCAS W66068001
Cod produs 00002877
Formă ambalare Cutie
Continut Comprimate
Cantitate 12buc

Recenzii

Scrieţi propria recenzie

You're reviewing: Nurofen Raceala & Gripa Comprimate 200mg, Comprimate, 12buc

Tag-uri

Etichete produse

Folosiţi spaţii pentru a separa etichete. Folosiţi ghilimele simple (') pentru fraze.